Zamki

z7Z pewnością największą i najbardziej znaną atrakcją dla turystów jest odwiedzenie Pragi, ale Czechy to kraj bogaty niezwykłe miejsca i regiony, które również warto zobaczyć.
W rejonach górskich aktywnie spędzą czas wielbiciele narto, ale to zimą, ale w pozostałej części roku można tu uprawiać wspinaczkę górską, wycieczki piesze i rowerowe, a także co nie wszyscy wiedzą są tutaj doskonałe warunki do uprawiania jazdy konnej.
Jeśli jednak preferujemy zwiedzanie, zabytki i poznawanie historii kraju warto zaplanować trasę po zamkach lub uzdrowiskach, których tutaj nie brakuje.

Za najciekawszy uznawany jest Zamek Praski, który obecnie jest siedzibą władz. Zamek obejmuje Stary Pałac Królewski, Galerię Narodową, Bazylikę pw. św. Jerzego, ta neogotycka perełka jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok.

W niewielkiej odległości od Karlowych Varów leży Zamek Loket, który został zbudowany w XIII wieku. Przez szereg lat było on siedzibą królów, w czasie wojen husyckich uległ poważnym zniszczeniom. W latach 1792-1948 mieściło się tutaj więzienie. Obecnie znany jest z niezwykłej kolekcji porcelany a dla wielbicieli mocniejszych wrażeń udostępniono do zwiedzania salę tortur w zamkowych lochach.

Kolejny zamek leżący w pobliżu Karlowych Varów to Zamek Beczow. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku, wówczas powstał górny zamek, z czasem w okresie baroku dobudowano dolny zamek. A co oprócz walorów architektonicznych przyciąga tu co roku tysiące turystów? Z pewnością relikwiarz św. Maura, który pochodzi z XIII wieku. Ma on kształt domu pozłacanego i ozdobionego scenami z życia świętych, umieszczone są na nim również wizerunki apostołów oraz Chrystusa i św. Maura, a w jego wnętrzu znajduje się skrzynka z relikwiami św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza.

Zamkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest Zamek Kynżwart położony w zachodniej części Czech. Ta niegdyś renesansowa twierdza w XVII wieku została przebudowana na zamek barokowy a jego właścicielem był Johann von Metternich. Zamek w kolejnych latach był ponownie przebudowywany, tym razem w stylu wiedeńskiego klasycyzmu. Bywali tu carowi rosyjscy, ale też ludzie sztuki i literatury. Po zakończeniu II wojny światowej zamek przeszedł na własność państwa. Obecnie mieści się w nim bogata w kolekcje unikalnych książek i rękopisów biblioteka, od 2009 roku zamek jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W odległości 30 km od Pragi leży Zamek Karlsztejn, którego budowa rozpoczęła się w 1348 roku. Zbudowano go w celu ochrony klejnotów koronnych Królestwa Czeskiego i Świętej Rzeszy Rzymskiej, zamek pełnił również funkcję obronną i reprezentacyjną. Sam zamek został zbudowany według struktury schodowej, jego najwyższym punktem jest Wielka Wieża z kaplicą św. Krzyża, w której przechowywano klejnoty koronacyjne.

Natomiast w odległości 40 km od Pragi znajduje się pochodzący z XIV wieku Zamek Konopiszte, który był ostatnią siedzibą Ferdynanda d`Este następcy austro-węgierskiego tronu, którego zabójstwo stało się punktem zapalnym I wojny światowej. W okresie baroku zamek przeszedł gruntowną przebudową, a następnie w latach 1889-1894 przeszedł kolejną przebudowę, dzięki której zyska neogotycki wygląd. Obecnie w zamku można zobaczyć rozległą kolekcję broni, można też spacerować po otaczającym go parku.