Czeska kuchnia

Czeski gulaszCzeska kuchnia charakteryzuje się niezwykłym bogactwem smaków. Dania tradycyjne czekają na smakoszy przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie przygotowywane są według starych receptur. Kuchnia ta kojarzona jest przede wszystkim z knedlikami, czyli typowym dodatkiem do dań mięsnych z sosami. Knedliki mogą być ziemniaczane lub bułczane, a smaku dodają im gęste i świetnie przyprawione sosy.

Czeskie potrawy - udko z kurczaka

Kuchnia czeska oferuje duży wybór mięs – są to przeważnie pieczenie cielęce, wieprzowe czy wołowe, jak również kaczki, gęsi czy kurczaki. Czesi świetnie przygotowują także szaszłyki, kotlety, rolady czy też rolki mięsne z nadzieniem. Z mięs oferowana jest też często dziczyzna, restauracje zaś polecają takie danie jak udziec z dzika czy sarny, kuropatwy czy bażanty.

Ważnym elementem potraw są również zupy. Ich bazą są zazwyczaj wywary z mięsa a czasem z ryb. Dodaje się do nich śmietanę lub też wcześniej przygotowaną zasmażkę. Warto spróbować kartoflanki, grzybowej czy też czosnkowej. Znane są także zupy – jarzynowa oraz cebulowa.

Czeska kuchnia - smażony karp

Z ryb bardzo popularnym daniem jest smażony karp lub też pstrąg pieczony na maśle z kminkiem. Czeska kuchnia to także potrawy mączne oraz liczne dania z ziemniaków pieczonych czy też gotowanych. Znane są takie potrawy jak chlupaté knedliky z gotowanych w wodzie surowych ziemniaków czy też placki – bramboraki.

Jeśli chodzi o desery Czesi proponują na przykład pardubickie pierniki czy racuchy – livance. Warto spróbować także takich pyszności jak naleśniku czy wafle karlowarskie, które sprzedawane są na gorąco na ulicznych wózkach.