Czeskie piwo

Czechy to kraj, który niewątpliwie kojarzy się z trunkiem, jakim jest piwo. Tradycja jego wyrobu jest tu naprawdę stara i niezwykle bogata. Czesi wypijają aż 160 litrów piwa rocznie w przeliczeniu na jedną osobę i są na pierwszym miejscu wśród innych miłośników tego trunku.

Czeskie piwo

Chmielenie piwa przypisuje się Słowianom, a najbardziej wiekowy dokument potwierdzający iż miało to miejsce w Republice Czeskiej pochodzi z 1088 roku i należał do króla Vratislava II. W średniowieczu za produkcję piwa odpowiedzialni byli bracia zakonni, jednakże każdy mieszkaniec mógł warzyć je także u siebie w domu. Początkowo produkcja istniała raczej na skalę domową, by z biegiem czasu powiększać się aż do stworzenia browarów miejskich. W 1712 roku było ich już aż 1294.

Piwo towarzyszyło Czechom w tworzeniu wielu nowych idei, a tradycja związana z piciem tego trunku jest naprawdę długa. Obecnie w Republice Czeskiej prosperuje aż 48 dużych browarów oraz 36 mini browarów, co tworzy roczną produkcję piwa na poziomie 20 milionów hl. To sprawia, że można tu spotkać naprawdę ogromną różnorodność gatunków – zarówno smaki znane, jak i zupełnie wyjątkowe, lokalne posiadające swój własny aromat.

Jak widać zarówno wyrób jak i cała historia związana z piwem stanowi ważny aspekt czeskiej kultury. Piwo towarzyszy Czechom bowiem często i wpisało się niejako w tutejszą codzienność. Warto, wybierając się na wakacje w te dość bliskie strony, nieco bardziej zgłębić zarówno ciekawą historię poszczególnych lokalnych gatunków piw, jak i ich smak czy aromat. Dzięki temu łatwiej będzie spojrzeć na świat z perspektywy Czecha, który ceni sobie swoją tradycję i zwyczaje narodowe.