Jak dotrzeć do Czech?

t1Można prawie każdym środkiem transportu, zarówno samolotem jak i autobusem, pociągiem czy samochodem. Do przekroczenia granicy obywatelom polskim wystarczy dowód osobisty, ponieważ Czechy należą do Unii Europejskiej. Pobyt do 90 dni nie wymaga żadnych dodatkowych formalności, natomiast jeśli planujemy dłuższe pozostanie w tym kraju musimy wystąpić o specjalne pozwolenie.

Jeśli planujemy podróż samochodem to oprócz kosztów paliwa musimy doliczyć też opłaty za winiety za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi, które można kupić na przejściu granicznym, w urzędzie pocztowym czy na stacjach benzynowych.
Winieta na dziesięć dni kosztuje 310 CZK, na miesiąc 440 CZK, na rok 1500 CZK.
Należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby, trzeba pamiętać o usunięciu nieważnych winiet, ponieważ można za to otrzymać mandat. I kolejna ważna rzecz trzeba mieć ze sobą apteczkę wraz z gumowymi rękawiczkami, komplet zapasowych żarówek oraz bezpieczników, a zimą od 1 listopada do 31 marca obowiązkowe są opony zimowe – brak powyższych rzeczy w razie kontroli skutkuje mandatem.
Jeśli chodzi o prędkość to w terenie zabudowanym obowiązuje graniczenie do 50 km/h poza terenem 90 km/h, na autostradzie 130 km/h.
W Czechach obowiązują bardzo wysokie mandaty, nawet do 50 000 CZK czyli około 2000 euro, minimalny mandat 200 CZK, np. za parkowanie w niedozwolonym miejscu, za jazdę bez ważnej winiety na autostradzie można dostać 5000 CZK.
Obowiązuje tu też całkowity zakaz używania telefonu komórkowego w czasie jazdy oraz jazdy po alkoholu.

Najprostsza trasa z Warszawy do Pragi wiedzie przez Wrocław, Nahod liczy ona 641 km, a jazda zajmuje około 7 godzin. Można też jechać przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice w kierunku na Ostrawę, trasa liczy 756 km a podróż trwa 7 godzin.

Bezpośrednio z Warszawy do Pragi można również dojechać pociągiem a podróż trwa około 10 godzin, koszt to około 110 zł. Istnieją również połączenia autobusowe na trasie Warszawa – Praga, podróż wówczas trwa około 12 godzin, bilet kosztuje średnio 300 zł w obie strony. Tańszą alternatywą jest podróż Polskim Busem wówczas bilet kosztuje około 100 zł.

Najszybsze a zarazem najdroższe rozwiązanie to podróż samolotem, na trasie Warszawa – Praga latają samoloty PLL LOT i Czech Airlines a lot traw około 1,5 godziny, bilet kosztuje 700-800 zł w obie strony.