Podstawowe informacje

f1
Republika Czeska leży w Europie Środkowej, graniczy od północy z Polską i Niemcami, od południa z Austrią i Słowacją, stolicą kraju jest Praga. Język urzędowy to czeski wywodzi się on z grupy językowej zachodniosłowiańskiej stanowiącej część rodziny indoeuropejskiej, do której należy również polski więc zazwyczaj Polacy nie mają większych problemów z porozumiewaniem się z sąsiadami, ale oczywiście trzeba uważać na lapsusy językowe jak wszędzie.

Czechy są podzielone na trzy rejony Morawy, Czechy właściwe i czeski Śląsk. Mamy tutaj republikę parlamentarną z prezydentem na czele i parlamentem sprawującym władzę ustawodawczą i rządem reprezentującym władzę wykonawczą. Od 2004 roku państwo należy do Unii Europejskiej, od 2007 roku jest członkiem strefy Schengen.

Waluta kraju to korona czeska, 10 CZK to około 1,50 zł. Nie ma problemu z dostępnością do banków czy bankomatów, trzeba tylko pamiętać, że wypłaty gotówki z bankomatu mogą nas kosztować opłaty manipulacyjne, o ich wysokość warto zapytać w swoim banku jeszcze przed wyjazdem, że później ich nie ponosić. W większości miast i ośrodków wypoczynkowych można płacić kartą bankomatową lub kredytową. Najpopularniejsze są tu karty American Express, VISA, MasterCard, Access. W miejscowościach turystycznych, szczególnie w tych położonych bliżej granicy z Austrią i Niemcami można również płacić w euro lub w dolarach amerykańskich.

Ceny produktów, posiłków czy benzyny są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Średni posiłek w restauracji kosztuje około 150 CZK i w górę, paliwo kosztuje około 35,5 CZK za litr benzyny czy oleju.