Praga

Praga03Praga to z pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Europie, a myślę, że nawet i na świecie.

To niezwykłe miasto, w którym ma się możliwość podziwiania niemal na każdym kroku zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rokrocznie przybywają tu tysiące turystów i z pewnością później po wielokroć tutaj wracają, bo jeden pobyt nawet kilkudniowy to za mało, żeby w pełni docenić uroki tego niezwykłego miejsca.
Praga nosi wiele imion, nazywano ją „Miastem Stu Wież”, „Sercem Europy”, „Matką Miast”.
Turystów przyciągają tutaj nie tylko zabytki, ale też niezwykły klimat i przemili mieszkańcy.

Historia miasta sięga już czasów neolitu, w 870 roku został wybudowany Zamek Praski, który był siedziba ówczesnych władców tych ziem. Czasy największego rozkwitu przypadają na XIV wiek, na lata panowania Karola IV, któremu miasto zawdzięcza swój rozkwit. Cesarz ustanawiając Pragę stolicą cesarstwa uczynił z niej centrów współczesnej Europy. Kolejne lata rozkwitu przypadają na rządy Rudolfa II Habsburga panującego w XVI wieku. Za jego panowania Praga stała się centrum kulturalnym i politycznym Europy. Po zakończeniu I wojny światowej Praga stała się stolicą Republiki Czechosłowackiej, a po zmianach systemowych w 1993, kiedy powstała Republika Czeska Praga nadal pozostała stolicą kraju.


Praga z jej burzliwą historią jest świadectwem przemian, które zachodziły na tych ziemiach. Po rządach poszczególnych władców pozostało wiele niezwykłych budowli, które obecnie stanowią punkty orientacyjne w mieście i znajdują się na liście rzeczy, które będąc w Czechach koniecznie trzeba zobaczyć.
Zamek na Hradczanach to budowla, której historia sięga 870 roku i jest to prawdopodobnie największy zamek na świecie. Na początku wybudowano tutaj kościół pw. Marii Panny, później na jego miejscu powstała warownia. Przez szereg lat budowla była przebudowywana i rozbudowywana, do dziś zachowały się cztery pałace, dwa kościoły, ogrody, i dziewięć innych budynków. Do dziś w zamku przechowuje się czeskie klejnoty koronne.
Kolejną budowlą, która trzeba zobaczyć jest katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, która jest siedzibą arcybiskupów praskich. Ta gotycka budowla mieści się na wzgórzu hradczańskim, w jej wnętrzu można podziwiać pochodzące z XIV – XX wieku rzeźby, a także klejnoty koronne z koroną św. Wacława na czele.
Główny plac miasta to Rynek staromiejski, powstał w XI wieku i początkowo służył za targowisko miejskie. Z czasem został obudowany pięknymi kamienicami, do dziś przetrwały głównie barokowe, przy placu stoi też ratusz i pomnik Jana Husa.
A najbardziej znany most Czech to niewątpliwie Most Karola, ten najstarszy kamienny most na Wełtawie łączy ze sobą dzielnice Malá Strana i Staré Město.
Po moście można się poruszać tylko pieszo, ale to pozwala docenić jego niezwykłe piękno. Na jednym jego końcu stoi wieża mostowa z rzeźbą Karola IV, Wacława IV oraz świętych Wita, Wojciech i Zygmunta. Na drugim końcu stoją dwie wieże, jedna z XII wieku, druga z XV wieku.