Imprezy

Planując wypoczynek w kraju nad Wełtawą warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze wydarzenia kulturalne w Czechach. A jest ich naprawdę sporo, począwszy od słynnej Praskiej Wiosny, przez festiwale piwne, po teatralne oraz muzyczne. Jest to kraj o niezwykle bogatej kulturze, o czym świadczą m.in. liczne muzea i zabytki.

Festiwale muzyczne i folklorystyczne w Czechach, na których trzeba być

Muzyka, folklor, obrzędy i zwyczaje są w tym kraju niesamowicie niesamowicie bogate, dlatego też imprezy kulturowe w Czechach cieszą się niesłabnącą popularnością. Godny polecenia jest na pewno Jarmark Praski, w czasie trwania którego można obejrzeć na żywo występy zespołów ludowych i spróbować lokalnych, ludowych potraw. Impreza ta odbywa się cyklicznie co roku w sierpniu. Inne godne uwagi wydarzenia to Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Współbrzmienie w Ostrawie, Jazda Królów w Vlcnowie na Morawach oraz Międzynarodowy Festiwal Dudziarzy Strakonice.

Wielbiciele muzyki klasycznej także znajdą w kalendarzu czeskich imprez coś dla siebie. Na pewno warto wziąć udział w Praskiej Wiośnie czyli festiwalu muzyki klasycznej, Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym oraz Międzynarodowym Festiwalu Operowym Smetany, mającym miejsce w renesansowym zamku, co dodatkowo potęguje doznania wrażenia słuchowe i estetyczne podczas koncertów.

Znanym na świecie wydarzeniem muzycznym, skupiającym twórców reprezentujących różnorakie gatunki jest Colours of Ostrava, odbywający się co roku w lipcu i przyciągający tłumy.

Specyficzną grupą wydarzeń, charakterystyczną niemal wyłącznie dla tego regionu są festiwale piwa, jak na przykład Święto Piwa Pilsner Urquell w browarze w Pilznie oraz Festiwal Piwny w Humpolcu.

Najsłynniejsze czeskie muzea, wystawy i zabytki, które warto zobaczyć

Będąc w Pradze warto odwiedzić nie tylko Złotą Uliczkę i Most Karola, ale także Muzeum Narodowe, w którym zgromadzono aż 14 milionów eksponatów, Muzeum Żydowskie, które obejmuje kilka synagog i Salę Obrzędową oraz Stare Miasto, Hradczany, dzielnicę żydowską Josefov oraz różnorakie miejsca związane z Franzem Kafką. Oczywiście miejsc wartych uwagi jest w tym mieście znacznie więcej – warto wspomnieć, że nie bez powodu cała stolica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poza Pragą jest jeszcze sporo muzeów i wystaw, które można odwiedzić. Są to między innymi Dom rodzinny Sigmunda Freuda w Příborze, Škoda Muzeum w Mladej Boleslav, Muzeum Tatry gromadzące zabytki techniki i motoryzacji, założone w 1814 roku Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie oraz Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu.

Kultura w Czechach jest barwna i bogata. Świadczy o tym liczba i rodzaj imprez, które w tym kraju się odbywają. Większość z nich ma miejsce latem, co gwarantuje, że wakacyjny urlop w Pradze pozostanie niezapomnianym przeżyciem dla każdego miłośnika folkloru, muzyki i sztuki.